Jeśli linki lub ilustracje się nie otwierają, zajrzyj proszę na tę stronę: https://www.mayil.org/eWiadomosci/2023/05.html

Mayil eWiadomości
Maj 2023
 

Kochani czytelnicy eWiadomości,

Słyszy się niekiedy, że „charakter to przeznaczenie”, ale Mistrz Morya nie ma takich fatalistycznych poglądów. Uważa, że charakter człowieka jest połączeniem nawyków – czyli czegoś, co można zmienić.

Jednak zmian w swoim życiu nie wprowadza się na siłę, pod przymusem. Daj sobie czas, by poznać siebie takim, jaki jesteś teraz. Zastanów się nad życiem, ale podejmuj kroków natychmiast. „Zastanawiając się nad swoim życiem, w rzeczywistości tworzysz w nim rodzaj nurtu, co sprawia, że chcesz się zmienić”, twierdzi Mistrz Morya w drugim tomie serii „Mądrość” (w rozdziale czwartym).

Czego wobec tego zaczynasz chcieć? Wykorzystaj moc tego pragnienia. Zrób więcej miejsca w swoim życiu na wartości takie jak miłość, cierpliwość, wiara, piękno, radość… Miej cierpliwość do siebie i szukaj momentów ciszy kilka razy dziennie. Wkrótce zauważysz, że dzięki temu coraz bardziej uwalniasz się od rutyny i masz coraz większą swobodę podejmowania nowych decyzji. Zmiany w końcu zajdą niemal same z siebie, bo świat zewnętrzny zacznie harmonizować się z twoim nowym wewnętrznym wzorcem.

Poniżej znajdziesz wybór sześciu fascynujących fragmentów dotyczących tego tematu, zaczerpniętych z naszych książek. Pozwól sobie zainspirować się! Pozdrowienia od Marie


Mistrz Morya

Teksty medytacji na pełnię księżyca 5 maja 2023:

Mistrz Morya,

  Morya Kracht 3: Mens en maatschappij

I. „Zaprowadzenie porządku wewnętrznego, zyskiwanie zrozumienia, osiąganie prostoty zawsze wiąże się z pewnym rodzajem przyczynowości. Niejako tworzysz swój własny świat, stajesz się przyczyną swojego własnego, lepszego świata. Zatem kiedy dochodzisz do wewnętrznego porządku, do uproszczenia swojego życia, kiedy zyskujesz głębsze zrozumienie swojej istoty, wtedy zaczynasz być sobą także w świecie zewnętrznym.

Odważ się zająć swoim wewnętrznym ja. Odważ się dostrzec, że masz pewien charakter, który rozwinął się wskutek nawyków, a zatem możesz zaingerowań weń i powiedzieć: „Czego chcę od życia? Jak chcę się rozwijać?”. Kiedy się z tym uporasz, innymi słowy, kiedy uporasz się ze sobą, to możesz zaprowadzić porządek, możesz stać się prostszy, a tym samym mieć trzeźwiejsze spojrzenie na życie, wiedzieć, że: „pewne rzeczy w życiu trudno osiągnąć, trudno zorganizować i również trudno opanować”. A właśnie to powinieneś odważyć się zrobić. Odważ się żyć swoim życiem i spróbuj zyskać kontrolę nad różnymi aspektami swojego istnienia”.

Mistrz Morya

Fragment 3 tomu serii książek Mistrza Morya - „Moc” („Człowiek i społeczeństwo”), rozdział 3 © Mayil.com, Geert Crevits

* * *

  Morya Wijsheid 5: Het woord in de stilte

II. „Pragnienie to coś potężnego, co może doprowadzić cię od jednej rzeczy do innej. Jeśli zmienisz swoje pragnienie dotyczące innych ludzi i tego, co chcesz osiągnąć w świecie, i ty się zmienisz.

Nie musisz się bać tych rzeczy. Nie myśl, że nie powinieneś mieć pragnień. Nie, pragnienie to coś bardzo potężnego, postaraj się żyć z pragnieniami, a kiedy poczujesz, że nie masz wystarczająco dużo pragnień – a tak może się zdarzyć – to przyjrzyj się im i zobacz, dokąd możesz je przekierować.

Kiedy zajmujesz się czymś w swoim istnieniu, co jest jasne dla ciebie, ale nie dla innych, to przyjrzyj się swojemu pragnieniu: czego pragniesz?

Naucz się traktować to pragnienie jak coś delikatnego, subtelnego, coś bardzo ważnego w swoim życiu. To właśnie pragnienie umożliwi ci dokonywanie czegoś na ziemi”.

Mistrz Morya

Fragment 5 tomu serii książek Mistrza Morya - „Mądrość” („Słowo w ciszy”), rozdział 12 © Mayil.com, Geert Crevits

* * *

  Morya Wijsheid 2: De weg van eenvoud


III. „Ważny jest każdy centymetr cierpliwości. Wszystko, co robisz w swoim życiu powinieneś postrzegać jako wyraz cierpliwości. To osobliwe stwierdzenie, ponieważ Ja chcę, abyś szedł naprzód i Ja chcę również, abyś szedł naprzód w określonym tempie, jednak spieszę dodać do tego: cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość. Bo jeśli tego nie masz, to w rzeczywistości nie uda się. Kiedy się spieszysz, nigdy nie dojdziesz tam, gdzie powinieneś być.

Kiedy masz cierpliwość i potrafisz zagłębić się w siebie, aby poczekać, aby walczyć, ale walczyć zachowując to nieporuszenie, wówczas znajdziesz to, czego potrzebujesz. (…)

Nowa idea jest jak dziecko, trzeba ją żywić pełną miłości energią i życzliwą uwagą, którą jej poświęcasz. Kiedy w ten sposób zajmujesz się nowymi rzeczami, które pojawiają się w twoim życiu, dokładnie w głębi twego serca, wówczas wiesz, że idee różnią się między sobą. Jedna może być słaba i krucha, nie ma szans na przeżycie, bo tak naprawdę nie zrodziła się z miłości. Idea karmiona miłością może mieć tu na Ziemi wspaniałe życie.

Kiedy planujesz coś zrobić w swoim życiu, to bądź na tyle dobry, aby miłować to, kochać to. A wtedy przekonasz się, że plan przebiegnie inaczej, niż gdybyś po prostu realizował go nieuważnie, z roztargnieniem, w stylu: „No już, już, szybko, trzeba jeszcze zrobić to i to”.”

Mistrz Morya

Fragment 2 tomu serii książek Mistrza Morya - „Mądrość” („Ścieżka prostoty”), rozdział 12 © Mayil.com, Geert Crevits

* * *

  Morya Wijsheid 8: In het centrum van je leven staan
IV. „W ciszy odkrywasz kim jesteś, jakie są twoje cele i uczucia. W ciszy odkrywasz cel swojego życia. Wtedy wszystko może się ujawnić i być może napotkasz miłość, szlachetność, spokój, cierpliwość i każdą aktywną moc.

Wszystko, czego możesz doświadczyć w ciszy, jest ważne. Dlatego ludzie, którzy potrafią w nią wierzyć i w niej żyć, nieuchronnie angażują się w ten rozwój i odnowę. Kiedy potrafisz żyć w ciszy przez chwilę, zawsze wyłaniasz się z niej silniejszy. Za każdym razem, kiedy ludzie potrafią zanurzyć się w ciszy i uwierzyć w nią, to wiedzą, że nie tylko stali się silniejsi, ale i spokojniejsi oraz bardziej kochający.

Te kwestie są niezwykle istotne. To nie znaczy, że masz uciekać od świata, wręcz przeciwnie, bo możesz znaleźć ciszę w sobie nawet pośród największego zamętu, na przykład na stacji kolejowej, gdzie ludzie wchodzą i wychodzą, albo w wesołym miasteczku, gdzie ludzie w gruncie rzeczy zatracają się. W ciszę możesz wejść gdziekolwiek, jeśli tylko naprawdę chcesz tego i jeśli już znalazłeś drogę.

Cisza, głęboki spokój, który jest w tobie, jest niezależny od ziemi, ponieważ jest to twoje własne doświadczenie olśniewającego, pełnego energii życia jako takiego. Kiedy możesz w to uwierzyć, to wówczas jesteś na swoim miejscu także na ziemi.

Zatem naucz się odkrywać ciszę w sobie. Naucz się dostrzegać, że to, co się z niej wyłania, jest bardzo ważne. Tam możesz zyskać nowe idee dotyczące twojego życia, otaczającej cię rzeczywistości i świata. Wówczas będziesz również w stanie wyrazić te idee w spokojny i niemal pokojowy sposób.

Kiedy chcesz wprowadzić odnowę, możesz to zrobić pod warunkiem, że zrodzi się ona z ciszy, ponieważ wówczas ma fundament. W ciszy to, co chcesz osiągnąć, zyskuje solidną podstawę. W ciszy wiesz, jak zyskać wgląd.

(…)

Bądź świadom, że kiedy wkraczasz w ciszę w sobie, wtedy docierasz do prawdziwej wiedzy o tej ziemi, o sobie, o wszystkim. Dopiero wtedy życie na ziemi staje się fascynujące, bo zobaczysz, że zachodzą coraz to kolejne zmiany, także w twoim życiu, i to będzie trwać nadal. I nie chodzi o to, że będziesz zamknięty w jakimś schemacie. Wręcz przeciwnie, uwolnisz się od wszelkich wzorców. Będziesz wolny i nauczysz się poznawać, jak jest naprawdę. Piękno tkwi w tym , że zyskujesz prawdziwą wiedzę”.

Mistrz Morya

Fragment 8 tomu serii książek Mistrza Morya - „Mądrość” („Stanąć pośrodku swojego życia”), rozdziały 10 i 11 © Mayil.com, Geert Crevits

* * *

  Morya Wijsheid 6: Ontmoeting met Engelen


V. „Jeśli zawsze irytuje cię w tobie to, czego nie jesteś w stanie pojąć lub zrozumieć, czego nie umiesz zmienić i z czym nawet trudno ci żyć, to musisz wiedzieć, że wolno ci to coś zignorować. Ale nadal przyglądaj się sobie, nadal szukaj swojego wewnętrznego Ja, szczęścia w sobie.

Nie chodzi o to, żeby zajmować się tym wszystkim, z czym nic nie możesz zrobić. Nie, chodzi o to, żeby pogodzić się z tym wszystkim, co jest. Nie powinieneś się oszukiwać i mówić: „Okej, naprawię to i popracuję nad tamtym i zmienię to w sobie”. To nie takie proste.

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz się zmienić, ale znaczy to, że wówczas umieszczasz swoją wolę w sobie i dopuszczasz do siebie bardzo silną energię. Kiedy jesteś w stanie to zrobisz, wówczas faktycznie następuje zmiana i przekonujesz się, że jesteś w stanie uporządkować nawet najtrudniejsze kwestie i możesz umieścić w sobie nową energię obok tej, którą chcesz zmienić. Bo kiedy chcesz zmienić coś w swoim życiu, musisz umieścić obok tego nową energię. To oznacza, że musisz zająć się nowymi rzeczami.

Weźmy na przykład jakiś nawyk, który zauważyłeś u siebie. Jeśli jest on szkodliwy, musisz nie tylko zająć się nim, aby go zmienić, musisz również umieścić obok niego coś interesującego, potężnego i nowego. Jeśli chcesz się zmienić, musisz być w stanie jednocześnie zająć się tym, co stare i tym, co nowe.

Nie ma sensu próbować pozbyć się szkodliwego nawyku, który ciągle cię krępuje i próbować się z nim uporać, jeśli nie umieścisz obok niego czegoś nowego, oryginalnego i ważnego dla ciebie. Kiedy zaczynasz pracować na dwóch poziomach, z tym, co stare i z tym, co nowe, i poświęcasz więcej uwagi nowemu, wówczas jesteś na właściwej ścieżce. Wówczas możesz wprowadzić w sobie piękne zmiany”.

Mistrz Morya

Fragment 6 tomu serii książek Mistrza Morya – „Mądrość” („Spotkanie z aniołami”), rozdział 1© Mayil.com, Geert Crevits

* * *

  Mądrość Mistrza Morya 1: Głębszy sens życia


VI. „W chwilach, w których odpocząłeś i wracasz do pracy, musisz być bardzo czujny, ponieważ to najważniejszy moment, ważniejszy nawet niż praca jako taka. Zatem zanim zaczniesz, najpierw się zastanów. Najpierw zapytaj siebie: „Co jest ważne teraz?”. Przyjrzyj się temu starannie. Bo w tym ważnym momencie nadajesz swojemu życiu odrobinę kierunku. A ta odrobina kierunku może stać się bardzo ważna. Może na przykład skłonić cię do tego, żebyś zrobił coś, co zrobiłeś już tysiąc razy, a teraz robisz to po raz tysiąc pierwszy i w ten sposób wciąż to robisz.

Zatem porzucasz okres odpoczynku i wtedy w pewnych chwilach myślisz: „A teraz?”. Momenty w których potrafisz stać się tego świadomy, to momenty, w których możesz wprowadzić zmianę, często bardzo prosto, na przykład zamiast robić coś po raz tysiąc pierwszy, możesz zrobić coś po raz pierwszy. Wtedy zrobiłeś ważny krok. W takich chwilach w grę angażuje się miłość”.

Meester Morya

Fragment 1 tomu serii książek Mistrza Morya – „Mądrość” „Głębszy sens życia”, rozdział 13 © Mayil.com, Geert CrevitseWiadomości Mayil

Nowości na stronie www.mayil.com

  Zapytaj Mistrza Morya

Zgodnie z obietnicą kontynuujemy pracę nad aktualizowaniem polskiej wersji naszych serwisów i uzupełnianiem jej o nowe treści. W tym miesiącu dodaliśmy kolejnych 5 nowych kart do zestawu „Porady online”.


Zapytaj Mistrza Morya

Porady Online:

61 kart online, zawierających odpowiedzi na Twoje pytania

Lekcje życiowe:

30 kart online zawierających głęboki wgląd i praktyczną mądrość do zastosowania w swoim życiu

A to wszystko za darmo!

Przejdź do strony www.mayil.com
i sam się przekonaj!eWiadomości Mayil

Nowości na stronie www.morya.org

Nadal dodajemy również nowe teksty i działy na stronie Morya.org

Porady Mistrza Morya dla grup

  Porady Mistrza Morya dla grup

W tym miesiącu dodaliśmy wiele nowych tekstów z poradami Mistrza Morya dla osób, które regularnie spotykają się wspólnie.


Obecnie dostępne są następujące teksty:

• Jesli będziesz sam, dłużej to potrwa
• Medytujcie wspólnie
• Dzielenie się z innymi
• Zawsze możesz zbudować coś i zburzyć to
• Grupy będą się rozwijać
• Niech grupy mają charakter lokalny
• Na twojej drodze pojawi się światło
• Głębokie znaczenie wspólnych medytacji
• To cierpliwość zostanie wynagrodzona, a nie praca

Nowości:
• Wspólnie w drogę
• Cierpliwość, miłość, wolność
• Przynależysz
• Grupa jest żywą istotą
• Kiedy istnieją napięcia
• Akceptowanie innych takimi, jacy są 
Pragnienie doświadczania tego, co dobre
• Potrzebna jest energia wszystkich
• Obecność w grupie
• Spokój jest cierpliwy

www.morya.org
> Grupy
> Porady Mistrza Morya dla grup

  Medytacje

Nowości!
Medytacje

W zakładce „Mądrość” dodaliśmy nowy dział zatytułowany „Medytacje”, gdzie docelowo będzie można znaleźć większość liczbę opisów medytacji. Tymczasem zaś jest w niej ogólne wprowadzenie oraz opis jednej, ale za to bardzo użytecznej i praktycznej medytacji.


Serdecznie zachęcamy do odwiedzin i zapoznania się z nowościami.

www.morya.org
> Mądrość
> Medytacje

*

www.morya.org

eWiadomości Mayil
www.mayil.com

Mądrość Mistrza Morii 1: Głębszy sens życiaMądrość Mistrza Morii - Ćwiczenia Podstawy część 1MM karty

facebookMayil International * Master Morya * Geert Crevits * Słowa Mistrza Morya
Youtube YouTube.com/Moryaspiritual

Uważasz tę wiadomość za interesującą? Prześlij ją przyjaciołom.
Otrzymałeś ją od kogoś? Tu możesz się zapisać: http://mayil.org/PL
Ta wiadomość przekazywana jest w j. niderlandzkimangielskim i niemieckim.